Říjen 2008

něco o aids

30. října 2008 v 19:52 | klarrrinka
AIDS, příznaky AIDS
A = Acquired = získaný během života, způsobený virem
I = Imunne = selháníní obranyschopnosti, oslabení organismu
D = Deficience
S = Syndrome = syndrom, příznaky typické pro určité onemocnění
AIDS = Syndrom získaného selhání imunity

H = Human = lidský
I =Immunodeficiency = chybějící obranyschopnost
V = Virus = virus
HIV = Virus lidského imunodeficitu
Přestože bylo dosaženo velkého pokroku v boji proti AIDS, nepodařilo se dosud najít žádnou vakcínu nebo lék, který by ho mohl vyléčit. Jediná zbraň proti této smrtelné nemoci je zatím pouze prevence, tzn. Odpovědný sexuální život a vyhýbání se drogám. Podle posledních odhadů zemře do konce tisíciletí na AIDS velmi mnoho lidí, z toho polovina se ještě neinfikovala virem HIV. Dávej si proto pozor, aby ses také neocitl(a) mezi tou, zatím zdravou, polovinou, a nepodepsal(a) sis tak sama rozsudek smrti.
Kde se vzal virus HIV ?
Existují dva typy virů - HIV 1 a HIV 2. Ten první se pravděpodobně mezi lidi dostal ze šimpanze, ten druhý, který se obtížněji přenáší a trvá déle než se projevují nemoc AIDS, se patrně přenesl na člověka z africké opice.
Proč se AIDS rozšířil právě v této době ?
Existuje několik domněnek, ale nejpravděpodobnější vysvětlení je následující : viry HIV existují už velmi dlouho, ale teprve v poslední době se hodně uvolnil sexuální život, narkomani používají stejné jehly a injekční stříkačky.
Jak se můžu nakazit virem HIV ?
1) Pohlavní styk je nejčastějším způsobem přenosu, ať se jedná o styk s homosexuály, bisexuály nebo heterosexuály. Vir HIV je totiž obsažen v tělních tekutinách - krvi, spermatu a vaginálních sekretech. Riziko nakažení stoupá s počtem pohlavních styků, ale to neznamená, že se nemůžeš nakazit pouhým jediným, a třeba i prvním, sexuálním stykem. Největší pravděpodobnost přenosu je análním stykem, protože sliznice konečníku je snadno zranitelná, a tím pádem dochází k přímému styku spermatu s krví. U dívek se , vzhledem ke krvácení, za nejinfekčnější období pokládá menstruace. Teoreticky může dojít k přenosu HIV i při orálně-genitálním stykem (mezi ústy a pohlavním orgánem), a to v případě poranění sliznice úst. Nakazit se nemůžeš při hlubokém líbání ani při vzájemném masturbování s partnerem.
2) Další způsob přenosu je krví - transfůzí, infikovanými injekčními stříkačkami a jehlami a z těhotné ženy na dítě. K nakažení transfůzí dochází dnes už opravdu vyjímečně, protože v naší republice jsou od roku 1987 všechny vzorky krve kontrolovány.
Společné používání injekčních stříkaček a jehel mezi narkomany znamená naprostou pohromu, je-li někdo z nich nakažen virem HIV. Neplatí to jenom pro narkomany, ale třeba i pro sportovce, kteří si píchají steroidy. Hodně lidí má obavy z nákazy při návštěvě tetovacího studia, před propichováním uší, ale jestliže jsou dodržena všechna hygienická pravidla, není se čeho obávat.
Nakažená těhotná žena přenáší nákazu na své dítě asi ve 20-30% případů. Dítě může být nakaženo v průběhu těhotenství nebo při porodu.
Přenáší se AIDS slinami nebo slzami ?
Nemůžu se nakazit při bodnutí komárem ?
Přenášejí virus domácí zvířata ?
Virus je sice obsažen ve všech tělních tekutinách (tedy i ve slinách a slzách), ale není znám žádný případ přenosu tímto způsobem. Při přátelském políbení na tvář nebo ústa ti žádné nebezpečí nehrozí. K nákaze nedojde ani tehdy, jestliže použiješ příbor nebo sklenici, na které jsou infikované sliny. Při běžném lidském styku nedojde k přenosu.
Také nebyl zaznamenán žádný případ přenosu AIDS komárem nebo jiným hmyzem.
Na otázku, jestli domácí zvířata mohou přenášet virus je jednoznačná odpověď : NE! Psi, kočky ani jiná domácí zvířata nejsou nosiči viru a tím pádem ho nemůžou ani přenášet. U koček se občas objevuje onemocnění, které je podobné AIDS. Je způsobeno virem FIV, ten se ale na člověka nepřenáší, takže o takto nemocné zvířátko můžeš bez nebezpečí nákazy pečovat.
Můžu se nakazit při dárcovství krve ?
Při dárcovství ti nehrozí nebezpečí infekce, protože při odběru se používá sterilní materiál určený na jedno použití.
Co to znamená být séropozitivní
Pozitivní výsledek znamená, že pacient je infikován virem HIV, ale nemusí se u něj projevovat příznaky nemoci AIDS. Pozitivní člověk je nosič viru a může ostatní nakazit svou krví a pohlavními sekrety.
Může se vyskytnout falešná negativita nebo pozitivita - špatný výsledek testu ?
S falešnou pozitivitou se už prakticky nesetkáváme, protože výsledky testů se několikrát opakují. S falešnou negativitou se setkat můžeme, protože když si necháš udělat test na AIDS pár dní po nechráněném styku, nemáš v organismu ještě vytvořené protilátky na vir. Ten se vytvoří zhruba za 3 týdny až 3 měsíce, ve vyjímečných případech to může trvat dokonce půl roku i déle. Takže do té doby se výsledky testů jeví jako negativní, přestože můžeš být infikována virem HIV.
Kdy bych si měl(a) nechat udělat test ?
Vyšetření je povinné pouze u dárců krve, orgánů a spermatu, v ostatních případech záleží jen na tvém uvážení. Test by sis měla určitě nechat udělat, jestliže jsi měla nechráněný pohlavní styk, chceš začít spát se svým klukem nebo ses rozhodla mít dítě. Nezapomeň, že test by sis měla nechat udělat nejméně po 3 měsících od nechráněného styku, protože během této doby se nepřítomnost viru nedá zjistit. Než půjdeš na test, musíš provozovat jenom chráněný styk, protože jinak by byl výsledek zavádějící. Také bys v tomto období neměla darovat krev.
Kde si můžu nechat udělat test, potřebuji k tomu doporučení obvodního lékaře, kolik to stojí ?
Test si můžeš nechat udělat bez doporučení lékaře. V celé republice se provádí vyšetření bezplatně a anonymně. Poradny pro HIV/AIDS jsou ve všech okresních a krajských hygienických stanicích.
Jak je to s AIDS ve světě ?
Počet lidí nakažených virem i nemocných AIDS rok od roku stoupá. V roce 1990 bylo ve světě nejméně 400.000 lidí nemocných AIDS, v roce 1995 už 1.000.025 lidí , a to jsou pouze nahlášené případy - skutečný počet je odhadován na 4.5 miliónu. Podle odhadu bude v roce 2000 12-18 miliónů nemocných AIDS a infikovaných 30-40 miliónů. To je nepředstavitelné množství lidí. Představ si zhruba 3 naše republiky nakažených lidí. Nejvíc nakažených je v Africe, dále pak vedou Spojené státy, pak je na řadě Evropa. V poslední době se AIDS rozmáhá i v jihovýchodní Asii.
Jak je to s epidemií AIDS v České republice ?
K poslednímu říjnu 1997 bylo u nás zaznamenáno 352 případů nakažení virem HIV, z toho 103 lidí už onemocnělo AIDS a 64 pacientů zemřelo. Musíš si uvědomit, že to jsou pouze zjištěné a podchycené případy. Skutečné množství nositelů viru HIV je mnohonásobně vyšší. Nejvíce ohrožení jsou lidé v Praze, protože tam je zaznamenaných nejvíc případů (nadpoloviční většina). To ale neznamená, že když bydlíš jinde, tak se můžeš oddávat bezstarostnému sexu a nemusíš se strachovat o svůj život. Musíš se naučit, že sex a prezervativ k sobě neodlučitelně patří.
Když se nakazím virem HIV, za jak dlouho onemocním AIDS ?
Lidé, kteří se nakazili virem HIV, nemusí vždy onemocnět AIDS. 60% lidí do 10 let onemocní a zhrotí se jim imunitní systém, u 20% lidí se projeví vedlejší příznaky onemocnění a u 20% se neprojeví žádné příznaky. AIDS je ale nemoc známá posledních pár let, proto nemůžeme přesně říct, že lidé, u kterých se dosud neprojevili žádné příznaky onemocnění, zůstanou zdraví. Naopak se můžeme domnívat, že nemoc se u nich projeví později.
Proč se u některých lidí neprojeví příznaky AIDS ?
Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Snad je to tím, že někdo má dispozice bránit se některým onemocněním a stejně tak i AIDS.
Jaké jsou vedlejší příznaky AIDS ?
Hlavní přetrvávající příznaky infekce jsou :
- zvětšení mízních uzlin na několika místech na těle trvající déle než 3 měsíce (uzliny jsou např. na krku, v tříslech a v podpaží),
- nevysvětlitelná a dlouhotrvající horečka a noční pocení,
- úbytek hmotnosti přesahující 10% tvoji hmotnosti,
- bolestivé puchýřky na kůži,
- přetrvávající průjmy.
Pozoruješ -li u sebe některý z těchto příznaků, neznamená to hned, že máš AIDS, protože takto se projevuje i plno jiných onemocnění.
Jak vypadá pokročilé stádium AIDS ?
Není to nic pěkného, protože většina nemocných snadno podléhá nádorovým onemocněním. Také se jim na kůži začínají objevovat fialové až hnědé skvrny (léze), které později napadají i většinu vnitřních orgánů (lézí sis mohla všimnout na kůži Toma Hankse ve filmu Philadelphia, kde hrál advokáta nemocného AIDS). Bakterie a parazité, kteří za normálních okolností nevyvolávají žádné onemocnění a organismus si s nimi dokáže hravě poradit, mohou vést u člověka s AIDS až k smrti. Vir Hiv může působit i na nervový systém a způsobit tak výpadky paměti, pomatenou mluvu, nekontrolovatelné pohyby, nesmyslné chování apod.
Jestliže jsem HIV pozitivní a čekám dítě, bude také postižené ?
U 20-30% novorozenců se do 8 měsíce vyvine AIDS, jestliže k tomu do té doby nedojde, stane se dítě pravděpodobně negativní.
Moje sestra má AIDS, jak se k ní mám chovat, nenakazím se od ní ?
Nemusíš vymýšlet žádná zvláštní opatření, stačí dodržovat běžnou hygienu. Nehrozí ti žádné nebezpečí nákazy na záchodě, políbením na tvář, nádobí po sestře můžeš klidně umýt s ostatním nádobím. Trvalý kontakt s postiženým člověkem nevede k infekci. Pozitivní člověk může dál chodit do školy nebo do práce - pokud mu to zdravotní stav dovolí.
Není pro okolí nebezpečný, jestliže dodržuje všechna hygienická pravidla. Také se může dál věnovat sportu, ale pouze v případě, že nemůže dojít ke krvavým zraněním ( např. box, fotbal, ragby).
Můj přítel mi říká, že sex s lidmi v našem věku není vlastně tak nebezpečný. Je to pravda ?
To je přece hloupost. Právě lidé ve věku od 15 do 30 let jsou nejvíce ohroženi. Jedním z posledních případů je sedmnáctiletá dívka, kterou nakazil její stejně starý přítel. To je myslím dostatečné vysvětlení, proč bys i ty měla se svým přítelem používat prezervativ.
Jak se má prezervativ správně používat ?
Vyberte si raději lubrikovaný prezervativ. Sáček se opatrně otevře (pozor na protržení - např. o prstýnek), stiskne se konec prezervativu, aby z něj unikl vzduch a postupně se navléká na ztopořený penis až k jeho kořeni. Po skončení styku musí přítel prezervativ tahem sundat za jeho konec, dokud je penis ještě v erekci - jinak by mohlo dojít k úniku spermatu. Pak prezervativ vyhoďte, protože všechny typy jsou určeny pouze na jedno použití. První pokusy při navlékání prezervativu nemusí být vždy nejpříjemnější, proto by měl tvůj kluk navlékání "natrénovat". Při nasazování kondomu před stykem můžeš svému klukovi pomáhat, uvidíte, že to bude příjemnější pro vás oba.
Existuje ještě tzv. dámský prezervativ. Je to jemný plastikový sáček, který je, stejně jako klasický prezervativ, určený na jedno použití.
SEDMERO O AIDS
1) AIDS je výsledkem zničení obranného systému virem HIV.
2) U člověka, který je infikován virem HIV nemusí dojít k onemocnění AIDS, ale přesto dál šíří virus HIV.
3) Hlavní způsoby přenosu jsou: sexuální styk, přenos krví a z pozitivní matky na plod.
4) Infekce se neomezuje jenom na tzv. rizikové skupiny (narkomani, homosexuálové, bisexuálové, prostitutky), ale rozšiřuje se na nás všechny.
5) Ještě se nenašla žádná účinná léčba ani vakcína.
6) Jedinou zbraní je zatím jedině prevence.
7) Neber drogy(nebo alespoň nepoužívej společné jehly a stříkačky) a buď svému příteli věrná (případně používej vždy prezervativ).
HISTORIE AIDS
1981 - první údaje o infekčním onemocnění, které se přenáší krví a sexuálním stykem.
1983 - popsání viru HIV v Pasteurově institutu v Paříži.
1984 - první izolace viru HIV.
1985 - ve Francii se začíná kontrolovat krev určená k transfůzím.
1986 - objevení viru HIV 2.
1987 - povinná kontrola všech krevních vzorků určených k transfůzím u nás.
1991 - 1993 - první pokusy s vakcínami na člověku
O AIDS se mluví v poslední době stále častěji, takže musí vyvolávat strach snad v každém z nás. Jestliže si myslíš, že jsi ve věkové skupině, která ještě není AIDS nakažena, a proto nechráněné pohlavní styky s tvými vrstevníky neznamenají pro tebe žádný riziko, jsi na velkém omylu. Uznej, že mladí lidé celkem často střídají partnery a podceňují riziko, že zrovna "tenhle nádherný kluk" by mohl být infikován, takže mezi náctiletými je pravděpodobnost nakažení obrovská. Nejvíc nositelů viru HIV je právě mezi lidmi ve věku 15 až 30 let. Dávej si pozor s kým spíš, abys jednoho dne nezjistila, že řada nositelů viru HIV se rozšířila o další oběť.
Další zajímavosti o tomto tématu lze najít na internetu: WWW.AIDS-HIV.CZ
Pro zajímavost jsem stáhl z internetu několik grafů.

seriál Ulice 1.díl-4.4.2008

29. října 2008 v 20:09 | klarrrinka

seriál Ulice 2.díl-4.4.2008

29. října 2008 v 20:09 | klarrrinka

seriál Ulice 3.díl-4.4.2008

29. října 2008 v 20:08 | klarrrinka

♥jak si vykouzlit kouřové líčení!♥

29. října 2008 v 9:19 | klarrrinka |  ☼beauty☼
Výhodou kouřového stínování je, že se dá nosit jak přes den, tak i večer. Pro večerní líčení je ale přímo perfektní, protože potřebujeme oči více zvýraznit.

Pomůcky
  • Podle barvy očí a taky podle odvahy potřebujeme stíny ve dvou odstínech, a to jeden světlý a druhý tmavý. Nejlépe vypadá tmavě šedá až černá, temně fialová, hnědočerná, zelená.
  • Měkká černá kajalová tužka na oči.
  • Řasenka pro objem, nejlépe černá.
  • Vatové tyčinky.

Správný postup

  1. Začínáme vždycky s dokonalým odlíčením. Na oční víčka naneste trochu tělového pudru, který jemnou pokožku zafixuje a malování tak lépe přilne a drží.
  2. Potom štětečkem naneste světlý stín do vnitřního koutku a rozetřete směrem k obočí do ztracena. Tmavý stín nanášejte z vnějšího koutku oka směrem k vnitřnímu koutku a zároveň slabší vrstvu nahoru pod obočí. V místě pod obočím barvu opatrně prstem rozetřete, aby působila jen jemně.
  3. Další tmavou vrstvu naneste z vnějšího koutku směrem k vnitřnímu, ale dolů pod spodní řasy. Tohle jako by "véčko" je základem pro kouřové nalíčení.
  4. Pak vezměte černou tužku na oči a celé oko kolem obmalujte. Aby nevzniklo silné orámování, můžete linku lehce rozetřít vatovou tyčinkou.
  5. Na závěr si lehce pudrem poprašte řasy a naneste objemovou řasenku, klidně ve dvou vrstvách.


Méně výrazněji

Jestli vám připadá, že byste snesla jemnější kouřové líčení, vynechejte tu pasáž, kde se tmavý stín nanáší pod obočí a stín jen do ztracena prstem rozetřete z vnějšího koutku směrem k vnitřnímu.

Také je možné vynechat orámování oka linkou a linku jen vkreslit dovnitř oka kolem horního i spodního víčka. Zpočátku budete mít oko výrazné, ale oční slzy vám linku po chvíli zjemní. Jinak postupujte stejně.

Rada na závěr

Používejte kvalitní kosmetiku, protože jen tak bude i vaše nalíčení kvalitní a dlouhotrvající. Vyhnete se spoustě nepříjemností jako jsou rozmazaná řasenka, pálení a slzení očí, apod.

vše nej

29. října 2008 v 9:09 | klarrrinka |  rekordy a kuriozity

Lov ryb udicí na plavanou

Jindřichohradecký závodník Pavel Prášek, který je držitelem československého rekordu v počtu ulovených ryb, nachytal na závodech v MLR za 3 hodiny 1087 kusů ryb. Světový rekord drží italský závodník, který za stejný čas dokázal nachytat více než 1600 ryb.Největší vodní elektrárna

Tři soutěsky, tak se jmenuje megalomanské dílo vybudované na řece Jang-c´-tiang ve střední Číně. Dokončena byla v roce 2003 a má roční výkon kolem 18 200 megawattů.Čínská vláda je na sebe velmi pyšná ovšem postavení přehrady má velký vliv na ekosystémy v okolí, kde žije několik vzácných endemitů(např. Delfín říční).Hlavní hráz je 1,5 kilometru dlouhá, 181 metrů vysoká a 126 metrů široká. Druhá největší přehrada byla postavena již v roce 1982 na hranici mezi Brazílií a Paraguayí. Má výkon 14000 MW. Země se o energii dělí napůl. Pro Paraguay to znamená, že tato elektrárna obstarává 91% celkové spotřeby země.Nejvyšší budovy světa

Jedná se o nejvyšší budovy světa, to znamená, že zde nejsou zahrnuty vysílače nebo věže. Od roku 2004 se na prvním místě drží Tchaj-wanský mrakodrap ThaiPei 101, měří 509m a mám 101 podlaží. Na druhém místě je Shanghai World Financial Center, měří 492m a byl dostavěn v roce 2008.Na třetím místě jsou Petronas Towers(452m) v Malaisii z roku 1998. Mezi další nejznámější budovy patří Sears Tower(Chicago,1974,442m) nebo Empire State Buiding dokončený v roce 1931(381m).
V roce 2009 bude nejspíše dokončen mrakodrap Burž Dubaj, měl by mít 808m a staví se ve Spojených arabských emirátech.Nejrychlejší letadlo

Nejrychlejší letadlo světa Lockheed SR-71 Blackbird bylo postaveno v roce 1964 a dodnes nebylo překonáno. Vzniklo v utajení pod záštitou CIA a mělo reagovat na stále se zlepšující techniku v SSSR.
A teď k rekordu..Dne 26. července vzlétli kpt. Elton Joerzs a maj. George Morgan na stroji 64-17959. Výsledkem jejich letu byl nový absolutní rekord 3529,56km/h. O den později potom vytvořila jiná posádka rekord na dráze 1000km rychlostí 3367,22km/h. Následující den zase jiný Blackbird vytvořil rekord v dostupu výkonem 25 929m.Zajímavé je, že těchto pokusů o rekordy se neúčastnily jednomístné prototypy.Spekuluje se o tom , že skutečná max. rychlost je přes 4Machy a dostup vysoku přes 30km, ale oficiálně platí tyto lety a to i po 40letech od prvního letu a 15letech po konci služby!


Skok daleký

Světové rekordy
* Muži - Mike Powell 895 cm - USA
(V roce 1991 na mistrovství světa v lehké atletice v Tokiu vylepšil a překonal o 5 centimetrů legendární 23 let starý světový rekord Boba Beamona z Letních olympijských her 1968 v Mexiku)
* Ženy - Galina Čisťjakovová 752 cm - SSSRSkok do výšky

- Světový rekord ve skoku do výšky drží Javier Sotomayor, který překonal v Salamance 27.07.1993 výšku 245cm. - Mezi ženami je na prvním místě Stefka Kostadinova, která drží rekordy již více než 20 let, když se v Římě 30.8.1987 dostala přes 209 cm.Nejvyšší kůň

Na North American Belgian Championship, konaném 27. července 2004 v ontarijském Londonu, měřil belgický kůň Radar 202 cm.Největší spotřeba piva na jednu osobu

Nejvíce piva na jednu osobu za rok se vypije v České republice - 162 litrů. Na druhém místě jsou Irové se 136 litry.Pak jsou Němci a Rakušané. Každý obyvatel na svět vypije podle studií asi 20 litrů piva za rok.Nejrozšířenější útočná puška světa

Automat Kalašnikova vzor 1947, známý pod zkratkou AK-47 je nejpoužívanější a jedna z nejznámějších útočných pušek světa.Byla sestrojena ruským konstruktérem Michailem Kalašnikovem.Celkově bylo podle různých pramenů vyrobeno do roku 1990 od 30 do 70 milionů kalašnikovů ve 31 variantách.
Základní údaje
Hmotnost: 4.3 kg
Délka: 870 mm
Délka hlavně: 415 mm
Typ náboje: 7,62x39 mm vz. 43
Ráže: 7,62 mm
Kadence: 650 ran/min
Počáteční rychlost střely: 715 m/s
Maximální dostřel: 2800 m
Zásobování municí: 30 nábojů


Největší sídliště v ČR

Jižní Město je největší sídliště v Praze i v České republice. Leží na jihovýchodě Prahy v městském obvodu Praha 4 a tvoří velkou část městské části Praha 11. Na sídlišti Jižní Město žije převážná část z více než 80 000 obyvatel městské části Praha 11.Nejvzdálenější člověkem vytvořený objekt

Voyager 1 je vesmírná sonda pro výzkum vnější části Sluneční soustavy, byla vypuštěna 5. září 1977 a je stále funkční. Sonda je od Země nejvzdálenějším lidským výtvorem. V srpnu roku 2007 se sonda nacházela již 14 světelných hodin daleko od Země, od které se vzdaluje rychlostí přibližně 1 500 000 kilometrů za den


Nejrychleji rostoucí rostlina

Některé druhy bambusu dokážou za den vyrůst až o 91cm -> 0,00003 km/h.Nejpomalejší srdeční tep u savce

Plejtvák obrovský má patrně nejpomalejší tep ze všech savců, jeho srdce udeří pouze 8x za minutu.Nejhloubější ponoření ptáka

Alkoun tlustozobý se dokáže za potravou potopit až do hloubky přes 200 mNejvyšší zaznamenaná výška sněhu

V roce 1911 ve státě Kalifornia (USA) byla naměřena sněhová pokrývka vysoká 11,46mNejstarší známý živočich

Škeble vytažená u Islandu je asi nejstarším objeveným žijícím zvířetem. Její věk se odhaduje na 405 až 410 let. Věk škeble spočítali vědci z Bangorské univerzity v severním Walesu podle prstenců na její lastuře.První letadlo

První letoun těžší než vzduch sestrojili Orville a Wilbur Wrightovi.V roce 1903 postavili Wright Flyer později zvaný Flyer I. Použili vlastnoručně vyrobenou vrtuli a motor na míru vyrobený v jejich obchodě s koly.17. prosince 1903 vzlétli, každý dvakrát. První letěl Orville, let byl dlouhý 39 metrů a trval 12 sekund. Byl zachycen na jejich nejznámější fotografii. Čtvrtý let toho dne byl jediným skutečně řízeným letem. Wilbur Wright letěl 279 metrů a let trval 59 sekund.


První horkovzdušný balón

První ukázka letu stroje lehčího než vzduch se uskutečnila 4. června 1783 ve Francii, když bratři Joseph a Jacques Montgolfierové vypustili do vzduchu první horkovzdušný balon.19. září 1783 ve Versaille se vznesl první balon s posádkou, byli to ovce, kohout a kachny. Let trval osm minut.Přihlíželo mu 130.000 zvědavců. Balon uletěl 3,2 kilometru, aby poté bezpečně dosedl s posádkou na zem.

:-(( zabrante týrání zvířat!!!! :-(((((

28. října 2008 v 13:05 | klarrrinka |  k zamyšlení....
Předem upozorňuji, že tento článek není příliš optimistický a některé uvedené příklady týrání zvířat jsou velmi kruté. Týrání zvířat je pro mne choulostivé téma, zvířata jsou mi velice blízká, považuji však za nutné psát o tomto problému otevřeně, protože realita je bohužel taková.

Co je dle zákona považováno za týrání zvířete?

- používání podnětů, předmětů nebo zvířeti bolest vyvolávajících pomůcek
- vyvolávání bezdůvodně nepřiměřeného působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy
- zacházení se zvířetem, přepravování jej či pohánění způsobem, který u něj vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení, poškození zdraví nebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání

Co je každý povinen zvířeti zabezpečit?

- přiměřené podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí a zajištění jeho biologických potřeb tak, aby nedocházelo k bolesti, utrpení nebo poškození zdraví zvířete
- učinit opatření proti úniku zvířete
- zvíře nesmí být chováno v zájmovém chovu, jestliže nejsou zabezpečeny přiměřené podmínky pro zachování jeho funkcí a zajištění potřeb nebo jestliže se zvíře nemůže adaptovat, přestože tyto podmínky zabezpečeny jsou
- každý, kdo chová zvíře v zájmovém chovu nebo se ujal toulavého případně opuštěného zvířete, odpovídá za jeho zdraví a dobrý stav. Za splnění této povinnosti se považuje i oznámení místa nálezu obci nebo předání toulavého případně opuštěného zvířete do útulku.

Týrání zvířat je celosvětový problém

Obzvláště lidé žijící v chudých zemích mají často zcela jiný pohled na zvířata než lidé v zemích vyspělejších a ekonomicky stabilnějších. Sama si kladu otázku, zda hlavní příčina je v bídě, malé osvětě, nevzdělanosti či nízké morálce. Například je známo, že v Číně a Korei lidé běžně konzumují psí maso. Lidé, kteří nemají kladný vztah ke psům, si možná řeknou ?maso jako maso?. Psi jsou zde však chováni v hrozných podmínkách a před smrtí jsou týráni, protože tyto národy věří, že se tak maso stává chutnějším. Když pominu nelidské chování, tak tato skutečnost je krutá už vzhledem k obrovské domestikaci psů, kteří jsou od přírody ?naprogramování? k spolužití s lidmi a bytí jim přáteli.

Existují ale i země, které jsou sice ekonomicky stabilní a vzdělanost lidí poměrně vysoká, ale lásku ke zvířatům zakazuje buď víra, nebo v jiných zemích dochází k týrání zvířat kvůli lhostejnosti a nedisciplinovanosti lidí a to především lidí ve vládě (vybíjení tuleňů v Kanadě). Například Islám povoluje chování psů pouze za účelem lovu a hlídání majetku (chov psa jako domácího mazlíčka tato víra zakazuje). V místním ?petshopu? (obchodu se zvířaty) jsem udiveně pozorovala, jak si arab myje ruce v prachu. Později jsem se dozvěděla, že se dotkl psa a proto musel 7x za sebou vykonat tuto ?očistu?. I arabové si ale svoji víru v tomto směru zřejmě vykládají různými způsoby, protože jiný muslim mi vysvětloval, že ruce se myjí v prachu pouze po uklizení psího výkalu. V každém případě by však byl každý milovník zvířat po návštěvě zdejších ?petshopů? v šoku...psi a kočky různého stáří a ras se tlačili v malých klecích, kde stáli na roštech. Kromě psů a koček zde byli ke koupi i různé druhy opic, které v Čechách vidíme jen v ZOO, malí krokodýlci, vzácné želvy a papoušci a jiná zvířata, která jsou v Evropě chráněna CITES.

Masakrování tuleňů v Kanadě

Kanadská vláda tvrdí, že tulení populace ohrožuje rybářský průmysl, proto má v plánu vybít skoro 4 miliony tuleňů od roku 2003 ? 2006. Praktiky, jakými jsou zvířata usmrcována, zde raději nebudu kvůli dětským čtenářům uvádět a ze stejného důvodu jsem upustila i od umístění fotografií z těchto jatek, kde matky očichávají pozůstatky svých stažených mláďat. Kdo se však chcete dozvědět více, podívejte se na http://seaplanet.web2u.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=185.

Cituji autora článku Mika Hackmana - ?Když jsem viděl fotografie, cítil jsem najednou bezradnost nejen nad významem slova civilizace, ale i člověk.?

Některé státy však nezůstávají ?pozadu? ? kolem 22500 mrtvých tuleňů bylo nalezeno u dánských břehů v roce 2002, další tisíce pak na švédském a norském pobřeží. V roce 1988 uhynula skoro polovina populace tuleňů u dánských, německých a švédských břehů. A člověk místo, aby chránil tyto mizející tvory, je střílí pro svou zábavu. Dokonce oficiálně, jak to vyhlásila norská vláda v říjnu 2004 slovy jakéhosi ministra rybolovu Sveina Ludvigsena: ?Nejde o zintenzívnění lovu tuleňů nebo o vyhubení tohoto živočišného druhu. Chceme jen otevřít tuto praxi cizincům..." Myslím, že k tomu už není opravdu co dodat...

Zabíjení slonů

Uvedu opět jeden příklad... V Tanzanii je malý národní park. Když bylo období sucha, neměli sloni dostatek potravy a napadali přilehlé zemědělské plochy. Farmáři se bránili a sloni mimo národní park se stávali lovnou zvěří ? mnohdy je však lákala hlavně slonovina, za kterou dostali mnoho peněz.

Ano, v tomto případě byli farmáři částečně v právu, jelikož sloni vnikli na jejich pozemky. V drtivé většině případů však zabíjí pytláci slony přímo v národních parcích, kde nechávají ležet mrtvá těla s odřezanými kly.

Velryby

Za pouhých osmdesát let 20. století ulovili velrybáři více než 2 miliony velryb! Nízká rozmnožovací schopnost těchto zvířat (samice za celý život porodí v průměru jen 7 až 10 mláďat) a snížená genetická rozmanitost populací mnoha druhů velryb by mohly znamenat, že některé druhy velryb jsou odsouzeny k vymření. V roce 2004 se Česká republika připojila vstupem do IWC (Mezinárodní velrybářská komise) k zemím, které se aktivně podílí na ochraně vážně ohrožených kytovců.

Goethe řekl: ?Lov je vždy jednou formou války? a já si kladu otázku, proč mají stále lidé potřebu ?bojovat?? Když už nemají možnost vést válku mezi sebou, tak alespoň střílejí do bezbranných zvířat. Chápu, že myslivec někdy musí zasáhnout zbraní do chodu přírody, kterou již lidé ovlivnili natolik, že je třeba čas od času redukovat stav přemnožené zvěře. Myslivec se ale snaží mířit přesně, aby zvíře co nejméně trpělo a navíc nikdy nezabije více zvířat, než je nezbytně nutné. Nikdy však nepochopím zvrácené smýšlení lidí, kteří loví pro zábavu a následkem jejich amatérských hrátek často zvířata dlouho umírají v bolestech.

Ostatní divoce žijící zvířata

Mezi vybíjená a týraná zvířata bohužel nepatří pouze tuleni, sloni a velryby. Tento problém se týká i tygrů, orangutanů a mnoha dalších zvířat. Často k postupnému hubení živočišných druhů přispívá i vypalování deštných pralesů, což považuji za velký zločin lidstva. Tropické deštné lesy dříve pokrývaly rozsáhlé oblasti kolem rovníku, nejvíce kolem Amazonie v rovníkové Americe, kolem řeky Konga v Africe a v jihovýchodní Asii. Rychle ubývají a s nimi i nesčetné množství rostlin a živočichů, kteří zde žijí často nepoznány naší vědou. Lesů ubývá z mnoha různých důvodů, nejvíce kvůli těžbě dřeva či surovin a tlakem venkovských obyvatel v rozvojových zemích.Někteří movití lidé (zpěvák Sting) si kupují kousky pralesa, aby alespoň trochu napomohli jejich záchraně.

Na týrání divoce žijících zvířat mají rovněž velký podíl pašeráci, kteří převážejí přes hranice zvířata namačkaná v plastikových lahvích apod. Během cesty tak dochází k vysokému úhynu pašovaných zvířat.

Pokusy na zvířatech

Toto by také bylo téma na celý jeden článek. Všichni jistě více, že mnoho kosmetických či farmaceutických firem používá k testování svých výrobků zvířata. U farmaceutických firem by se to dalo ještě pochopit, protože pak může vyrobený lék zachránit statisíce lidských či zvířecích životů, ale testování kosmetiky na zvířatech mi připadá kruté a hlavně zbytečné. Stejně tak jako odmítám nosení kožešin, odmítám i používání kosmetiky testované na zvířatech. Představa, jaké utrpení musí zvířata podstupovat, když jim při výrobě nového kosmetického produktu vznikají různé exemy a alergické reakce, je hrozná.

I u nás má týrání zvířat mnoho podob

Domácí mazlíčci

Vrátím se ale k nám do Evropy...a do České republiky. Úměrně se vzrůstajícím počtem zvířecích mazlíčků v domácnostech bohužel roste i počet týraných zvířat. Lidé si například často pořídí zvířátko ve zverimexu, o jehož chovu si předem nic nezjistí a poté se diví, že jim zvíře předčasně zahynulo. Obzvlášťě v posledních letech se v obchodech se zvířaty stále častěji setkáváme s exotickými druhy zvířat, které potřebují speciální péči a nestačí se jen narychlo před koupí pozeptat prodávajícího, jakže se vlastně máme o zvíře starat. Zvířata pak trpí v malých klecích, viváriích či akváriích, chybí jim výběh, dostávají nevhodnou stravu a následkem toho dochází k jejich úhynu či váznému poškození zdraví. Myslím si, že každý zodpovědný člověk by si měl o zvířeti ještě před jeho koupí zjistit co nejvíce informací a poté ještě přehodnotit, jestli je ochotný a schopný se o zvíře plnohodnotně starat. Pokud usoudí že ano, tak hurá do toho! Pokud zjistí, že nemá k chovu přiměřené podmínky či čas, měl by zvolit pro něj vhodnější druh zvířete či od koupě zvířete upustit úplně.

Užitková zvířata

Týrání zvířat se svým způsobem týká i mnoha zvířat užitkových. Například o praseti domácím je známo, jak vysoce je inteligentní, přitom každý jistě ví, v jakých podmínkách se většinou tato zvířata chovají. A byli jste se někdy podívat v ?továrně na vejce?? Já tam jednou zavítala v rámci školní praxe. Nejdříve mě ohromil obrovský zápach, poté jsem byla v šoku, když mi bylo řečeno, že se slepicím celý den svítí, aby co nejvíce snášely. Slepice se mačkaly po několika kusech v malých klecích se šikmým dnem a krky měly od prostrkování skrze mříže celé holé. Když některá ze slepit zahynula, ležela v kleci mezi živými družkami tak dlouho, dokud si jí někdo nevšiml (běžná záležitost). Je vidět, že i naše společnost má ještě co dohánět. Vždyť i tato zvířata si zaslouží prožít svůj krátký život ve slušných podmínkách. Zlepšení životního prostředí pro tato zvířata by jistě v konečném důsledku znamenalo i zkvalitnění námi konzumovaných potravin živočišného původu.

Zvířecí útulky

V útulku jsem poznala psy, které jejich majitelé nechali přivázané v lese, pobíhající v opuštěné zahradě či je vyhodili z auta u silnice. Setkala jsem se ale i s příběhy, kdy člověk přivázal psa k autu a rozjel se...majitel přibil štěně za uši ke stromu...v popelnici se našlo štěně s přibitými pacičkami k prknu...někdo usekl koťátku nožičky a jeho milující matka si postupně tělíčko i s nožičkami odnesla. I takových hrůz jsou lidé schopni a jejich krutost nezná mezí.

Více o psích útulcích v článku ?Psí útulky a ochrana zvířat?.

Jak můžeme pomoci?

Není Vám týrání zvířat lhostejné? Pokud máte podezření na týrání zvířete, oznamte to Policii ČR nebo městskému úřadu a ohlaste písemně na nejbližší okresní (městskou) veterinární správu. Potom je dobré ještě celý případ sledovat, aby náhodou Vaše oznámení neskončilo zapomenuté někde v šuplíku. Týrání je třeba podchytit včas, protože spoléhat se na to, že ?třeba si toho všimne i někdo jiný a bude jednat za nás?, nestačí. Čím dříve se o týrané zvíře začneme zajímat, tím větší je šance na jeho záchranu a zabráníme tak ještě větší újmě na jeho zdraví a psychice.

Na závěr bych chtěla poděkovat Vám všem, kdo jste ochotni pomáhat, dělat tak náš svět hezčím a dokazovat, že ?lidství? ještě není jen prázdné slovo.

Mr.Bean-všichni ho milujeme

27. října 2008 v 16:57 | klarrrinka |  funny zábava
  
Simpsonovi

26. října 2008 v 12:39 | klarrrinka |  klikačky avatárky a další
Simpsons BalloonChristmas Simpsons

pussy:-))

26. října 2008 v 12:37 | klarrrinka |  klikačky avatárky a další
Kiss MeSmooch

Kiss Me I Am Cute
A Kiss For You

MuaahKiss For You

Lips

Ashley Tisdaly

26. října 2008 v 12:14 | klarrrinka |  celebrity
Ashley TisdaleAshley Tisdale

Ashley TisdaleAshley TisdaleAshley Tisdale

Ashley TisdaleAshley TisdaleAshley Tisdale

různé rybičky

26. října 2008 v 9:30 | klarrrinkafotomontáže celebrit

25. října 2008 v 14:03 | klarrrinka |  celebrity

Angelina JolieBrad PittAvril LavigneJennifer Aniston - NosejobJennifer Aniston

Britney Spears - Fat
Britney Spears

Britney Spears - AlienCameron Diaz - Fat

Christina Aguilera - FatShakira - Fat
marilyn monroe and jfk
Kate Middleton a princ William

kirsten dunst

Mariah Carey


Sinead O’ConnorChristina Aguilera

Cameron Diaz

animace

25. října 2008 v 13:23 | klarrrinka |  klikačky avatárky a další
GirlAnime GirlGunsAnime PrincessEaster AnimeFairy

Have A Great WeekendAnime

Thanks For The AddAnime Fairy
AngelAnime Strawberry ShortcakeGirl

GirlAnime

50 cent

25. října 2008 v 13:17 | klarrrinka |  klikačky avatárky a další
50 Cent50 Cent

50 Cent50 Cent50 Cent

50 Cent50 Cent50 Cent50 Cent50 Cent

50 Cent50 Cent

Týrání zvířat-něco hrozného

25. října 2008 v 9:50 | klarrrinka
Když uvidíte, jak někdo týrá zvířata, tak okamžitě volejte 158 nebo 156, přece nebudeme lhostejní a nenecháme to jen tak napospas!!!!!!!!!!!!!

Avril Lavigne-Hot

23. října 2008 v 16:46 | klarrrinka |  ♫songy♫Avril Lavigne-The best damn thing

23. října 2008 v 16:40 | klarrrinka |  ♫songy♫


♥Pixelky

22. října 2008 v 16:01 | klarrrinka |  animace
  *fu003  *fu001  *fu005  *fu004  *fu006  *fu007


Drag and Drop or Double ClickDrag and Drop or Double ClickDrag and Drop or Double ClickDrag and Drop or Double ClickDrag and Drop or Double ClickDrag and Drop or Double ClickDrag and Drop or Double Click.pacc.sldiiii.Amo a Pucky, minha cadela........20n.gif(94 b).21n.gif(100 b).22n.gif(105 b).23n.gif(104 b).24n.gif(118 b).27n.gif(141 b).28n.gif(89 b).29n.gif(107 b).30n.gif(77 b).32n.gif(133 b).33n.gif(88 b).34n.gif(103 b).35n.gif(135 b).37n.gif(109 b).16n.gif(133 b).18n.gif(131 b).
Photobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image HostingPhotobucket - Video and Image Hosting
...1aberry.gif image by Salisko.1af.gif image by Salisko.i_0670.gif image by Salisko.i_0714.gif image by Salisko.i_0906.gif image by Salisko.........................................5-1.gif image by Salisko.3285.gif image by Salisko.84.gif image by Salisko.85.gif image by Salisko.19-1.gif image by Salisko.90.gif image by Salisko.107.gif image by Salisko.133.gif image by Salisko.132.gif image by Salisko.112.gif image by Salisko.thinkheart.gif image by Salisko.crown1.gif image by Salisko.thdiamond.gif image by Salisko.thblackstar.gif image by Salisko.thredheart.gif image by Salisko.thblinkingmoney.gif image by Salisko.thblinkinglightbulb.gif image by Salisko.thawake-1.gif image by Salisko.thwow.gif image by Salisko.tharrows.gif image by Salisko.thtelevision.gif image by Salisko.thblackandwhiteenvelopewithpinkhear.gif image by Salisko.thsquishy.gif image by Salisko.thpixel_NANO_mini_Contest_entry_by_.gif image by Salisko...Absolutamente sonolento.Pixels.692..Bouncing bunny..pixel.pixel.

Jde Vám škola?

22. října 2008 v 15:35 | klarrrinka
tak toho asi nikoho nebaví škola já vždycky v té hodině skoro usnu
škola baví určitě jenom nějaké šprty zjistila jsem, že učit se na písemky
nemá cenu stejně to člověk potom zapomene :D
  *fu003graffity

21. října 2008 v 20:42 | klarrrinka |  funny zábava
emotikony-smajlíci a ostatní

21. října 2008 v 20:34 | klarrrinka

nedívat!!!!!

21. října 2008 v 15:57 | klarrrinka
jestli ses na ten obrázek podívala, tak za 14 dní zemřeš!!!!!!

Anorektičky Ana Carolina Restonová a Luisel Ramosová

19. října 2008 v 13:07 | klarrrinka |  k zamyšlení....
Jestli si myslíte, že se klukům líbí vychrtlé postavy, tak jste na omylu!!! Tady vám ukážu pár fotek modelek, které na anorexii podlehly. Nikdy nic takového nezkoušejte, nebo dopadnete, jak ty modelky!!!Luisel Ramosová vypadala ke konci svého života jako kostra obalená kůží. Bylo až k podivu, kde vůbec bere energii na to, aby přešla po molu.Ana Carolina Restonová myslela, že se na vrcholu udrží, jenom když bude vychrtlá.


Oliver Lavisheat z Pc hry Cesta kolem světa za 80 dní

18. října 2008 v 19:58 | klarrrinka
mě se moc líbí!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pc hra Cesta kolem světa za 80 dní

18. října 2008 v 19:40 | klarrrinka
Tu PC hru mám a ten kluk z té hry je přesně můj typ kluků, kteří se mi líbí! No tož nelíbí se Vám?


ashlee simpson L.O.V.E

18. října 2008 v 19:24 | klarrrinka

Hook Me Up-The Veronicas

18. října 2008 v 19:23 | klarrrinka

Avril Lavigne-Don't Tell Me

18. října 2008 v 19:13 | klarrrinka |  ♫songy♫


Avril Lavigne-He Wasn't

18. října 2008 v 16:34 | klarrrinka |  ♫songy♫

kuriozity-lidské tělo

18. října 2008 v 14:00 | klarrrinka |  rekordy a kuriozity

Nejstarší člověk

Za nejstaršího člověka se dá považovat Shigechiyo Izumi (29.6.1865 - 21.2.1986) dožil se 120 let a 237 dnů, jeho stáří uznala Guinessova kniha rekordů, ale uznání bylo hodně diskutované. Pokud se podíváme na wikipedii zjistíme, že nejstarším člověkem je Salvadorka Cruz Hernándezová která se podle úředních záznamů narodila 3. května 1878 a zemřela 10. března 2007.Žila tedy déle než 128 let. Její věk není ovšem potvrzen rodným listem, pouze datem v občanském průkazu.Oficiálně je za nejstaršího člověka v historii je považována Francouzka Jeanne Louise Calmentová, která žila 122 let a 164 dní.


Nejstarší adoptovaný člověk

J.A.B. Walkerová (USA) byla adoptována 5.4.2002 F.E.Benedoctovou , když jí bylo 65 letNejvětší žlučový kámen

Žlučový kámen, který vážil 6,29 kg, byl odstraněn 29. prosince 1952 ze žaludku 80 leté ženy.Nejvyšší žena

Nejvyšší žena Ceng Tin-lian (Čína) měřila v době své smrti 13.února 1982 248cmNejvyšší muž

Nejvyšším mužem, jehož výška je nezvratně doložena byl Robert Pershing Wadlow z USA, který byl 27. června 1940, kdy byl naposledy měřen vysoký 272cm.
colorky

18. října 2008 v 10:34 | klarrrinka |  klikačky avatárky a dalšíJiří Korn

15. října 2008 v 20:05 | klarrrinka |  drby ze světa celebrit
Módní guru

Jiří Korn: "Od Eurosongu jsem dal ruce pryč!"

Jirkovi Kornovi (59) se daří snad vše, na co sáhne. Uspěl jako rockový muzikant, popový zpěvák i muzikálová hvězda. Nedávno si dokonce


V současné době jste nejen tváří vozu Maserati, ale také nové francouzské značky Faith, jež v Praze otevřela svůj vůbec první butik v České republice. Oslovili vás Zuzana Belohorcová a Vlasta Hájek. Jak jste se na jejich nabídku tvářil?
"Nebylo v podstatě co řešit, prohlédl jsem si fotky a webové stránky té značky, viděl jsem, jakou módu dělají. Mám rád sportovní oblečení, sice bych nemohl nosit vše, co nabízejí, ale vždy si skvěle vyberu. Pokaždé najdu něco, co se mi líbí a co odpovídá mému věkovému standartu."
Co je v poslední době vaším největším úspěchem? Máte v tomto směru nějakou novinku?
"Právě dokončujeme třetí desku se 4TETem. Také mě čekají dvě premiéry muzikálů. Touha v divadle Kalich a v Hudebním divadle Karlín Carmen. Příprava obou muzikálů představuje velmi náročnou, ovšem přesto nádhernou práci. Pro mě je to složitější v tom, že mají premiéru brzy po sobě. Touha 15. září a Carmen 2. října."

V Carmen hraje hlavní roli Lucka Bílá, tohle jméno je zvučné, nyní samozřejmě i díky rozchodu s Vaškem Noidem Bártou, a diváky bude lákat. Jakou roli v muzikálu ztvárníte vy?
"Nemám zrovna velkou roli, hraji starostu Mendozu. Postava je to ale docela zásadní. Zasnubuji svou dceru Katarínu s Josem, jenž se potom zamiluje do Carmen. Od původní koncepce Carmen se příběh poměrně dost liší, takže je ho nutné vidět. Doplňuje ho nádherná hudba, myslím si, že to bude celkově velmi povedené představení. Mám nesmírnou radost z toho, jak poctivě se připravuje."

Vaši muzikálovou dceru, kterou budete zasnubovat,
hraje zpěvačka Markéta Poulíčková. Znáte její hudbu? Poslechl jste si někdy její CD?
"Její cédéčko neznám, ale Markétu jsme samozřejmě slyšel zpívat při Eurosongu, který jsem uváděl."


O ano, Eurosong. První u nás vysílaný ročník jste moderoval společně s Kateřinou Kristelovou Oslovila vás Česká televize i v dalším roce? Protože ten moderovala opět Katka, ale už s Alešem Hámou.
"Už po prvním ročníku jsem věděl, že další rok už Eurosong moderovat nechci, takže mě ani neoslovili."

A co si vlastně o Eurosongu jako takovém myslíte?
"Eurosong má velkou tradici, celá Evropa na to kouká. Určitě je prima dostat se v takové soutěži do finále, musí to být pro interpreta opravdu úspěch. Ale přiznám se, že druhý Eurosong jsem ani neviděl."

Kdybych si chtěla poslechnout vaše vokální kvarteto 4TET, co pro to musím udělat? Dá se koupit někde lístek, nebo vystupujete jen v rámci soukromých akcí? Jak vlastně správně vyslovovat název vaší skupiny? "fortet", nebo "čtyčtet"?
"Schválně se to píše 4TET a řada lidí to čte anglicky "fortet", my to ale vyslovujeme pěkně po česku -"čtyřtet".
Koncertujeme v průběhu roku po celé republice a pravidelně jednou dvakrát do měsíce míváme koncerty v divadle Kalich v Praze. Tuším, že lístek stojí okolo 450 korun, ale tuhle informaci nezaručuji." (Usmívá se)

Jak jste strávil léto? Přece jen v září už bývají letní aktivity tak trochu pasé...
"Dovolenou jsem trávil sportovně. Asi 12 dní jsem s partou kamarádů pobýval v Kácově, kde jsme jezdili na kolech a vůbec jsme dost sportovali. Pak už jsem nastoupil do přípravy muzikálů, o nichž jsem mluvil, takže jsem z prázdnin moc neměl."


Máte rád moře? Jezdíte alespoň jednou za rok za sluncem?
"Kdo by neměl rád moře? Přestože moře miluji, čas na něj si nějak nedokážu ušetřit."

Stále ještě stepujete?
"Stepuji. Pravidelně trénuji, step se musí neustále "osvěžovat", jinak z něj rychle vypadnete. Já se udržuji v kondici pořád, protože občas ještě vystupuji ve stepařském projektu Wings. Tahle skupina - to jsou stepaři na světové úrovni. Připravují teď nové turné, tak uvidíme."


Dominika Mesařosová

15. října 2008 v 20:00 | www.klarrrinka.blog.cz |  drby ze světa celebrit
O Moťovském i plastikách

Mesarošová: "Mám na krku kriminálku!"

O modelku Dominiku Mesarošovou (23) se média začala zajímat, když se stala únorovou Playmate. Vzápětí i kvůli vztahu s kontroverzním podnikatelem, jenž zmizel...

Dominiko, kdy jste byla na té druhé plastice?
"Bylo to 12. srpna."

Takže jste jen pár týdnů po operaci, jak se cítíte?
"Úplně perfektně, normálně funguju. Stahovací podprsenku musím ale nosit pořád a budu jí nosit aspoň tak ještě měsíc. Problém ovšem je, že nemám nic v šatníku, visí mi tam samé oblečení s výstřihem, tak musím jít nakupovat. Byla jsem po obchodech před pár dny, ale dopadlo to tak, že jsem si šla pro trička a přinesla jsem si dvoje džíny."


Vy jste chvíli po operaci už zase měla přehlídku, jaké to bylo?
"Bylo to devět dní po operaci, ale byla to jen krátká přehlídka šperků od Kelvin Klein. Měla jsem při tom na chvíli sundanou podprsenku a hned mě bulvár setřel, že hazarduju se zdravím, že jsem kvůli tomu trpěla a brečela, což ale není pravda."

Proč si nedáte po té operaci aspoň měsíc oddech?
"Mě nic nebolí a cítím se dobře. Podprsenku sundávám jen na přehlídky a jinak se šetřím. Nechci teď nikomu nic ukazovat, počkám, až se všechno zahojí, a pak ty své pětky odhalím a budu si je pěkně vychutnávat."

Odhalíte je tak, že se úplně svléknete pro fotografy?
"Ne, to ne, budu na přehlídkách v prádle a to bude také pěkně vidět. Teď už jsem jednu přehlídku v prádle měla, ale musela jsem mít šátek, abych zakryla jizvičky, které jsou ještě zalepené."


Takže byste se úplně nesvlékla třeba pro Playboy?
"Playboy už mám za sebou, takže nevím, jestli je možné pro něj fotit znovu. Možná by to šlo do jiného, třeba zahraničního časopisu. Pokud ale přijde nějaká nabídka, tak budu přemýšlet jak ohledně financí, tak i směru, v jakém by focení bylo."

Psalo se o vás, že byte za šest milionů ukázala prsa, je to pravda?
"Asi bych do toho šla, je jedno, jestli má holka jedničky nebo pětky, někomu se líbí menší prsa, někomu větší."

Říkala jste, že se chystáte na prodlužování vlasů, jakou metodu jste zvolila?
"Nechám si udělat to samé, co má Agáta Hanychová. Je to metoda Hair Talk, a je to tak dokonalé, že to vůbec nejde poznat, ani když si sáhnete do vlasů."

Kolik to stojí?
"Kolem třiceti čtyřiceti tisíc."

Jak často se chodí na doplnění?
"Jednou za dva měsíce, záleží na tom, jak komu rostou vlasy. Když je to moc odrostlé, tak se vlasy začnou lámat, když se člověk češe."


Co si myslíte o tom, že zmizel Moťovský?
"Vůbec tomu nerozumím, nechápu to. Všichni se mě na to ptají, volala mi i kriminálka, ale já k tomu nemám co říct."

Nemáte v plánu pořídit si psa? Teď je to velká móda.
"Já už mám. Dokonce dva. Fenka se jmenuje Samantha a pejsek Drake. Je to rasa Shih-tzu."

A co že je s sebou neberete do společnosti?
"Nechci se opičit po ostatních."

exkluzivní rozhovor s Renatou Langmannovou jen a jen pro Vás

15. října 2008 v 19:53 | klarrrinka |  drby ze světa celebrit
Bývalá královna krásy

Miss Langmannová: "Dřu jak kůň!"

Sympatická Renata Langmannová (22) je jednou z mála modelek, které pracují i v dalším, zcela odlišném odvětví. Víte, že je manažerkou?


Renato, nedávno jste se vrátila z Řecka, ale nebyla jste tam ani kvůli focení ani na dovolené, je to tak?
"Byla jsem na svatbě mé nejlepší kamarádky, která si asi po roční známosti brala Řeka. Svatbu měli v kostele na pobřeží a bylo to moc krásné, jiné než u nás. Kamarádce jsem šla za svědka, který podle tamnějšího zvyku vyměňuje snoubencům prstýnky. Úsměvné je to, že si řekli své ne, protože ne znamená řecky ano."


Jela jste tam jen na otočku?
"Ne, brala jsem to jako dovolenou, byla jsem tam se vším všudy asi týden."

Přítel jel s vámi?
"Ten je pořád v USA, kde dělal přes léto plavčíka, a vrátí se na konci září. Do Řecka jsme letěli společně s rodiči nevěsty a ještě s jednou spolužačkou ze základní školy."

Letenku jste si hradila vy nebo hostitelé?
"Letenky ano, ale ubytování jsem měla zajištěné."


Za přítelem se nepojedete podívat do Států? Mám za to, že jste to měla v plánu.
"Původně jsem to plánovala, ale už to asi nestihnu, protože on se vrací dříve, než myslel. Teď to navíc vůbec nepřichází v úvahu, že bych někam letěla. Mám tolik práce, že se prostě neurvu. O prázdninách jsem hodně cestovala, takže se mi práce pěkně nastřádala, a teď to všechno doháním."


Vy máte širší pole působnosti. Co všechno teď děláte?
"Kromě jiného dělám marketingovou manažerku firmy ABL. A teď taky pravujeme firemní kalendář, já mám na starosti produkci."

Budete tam i jako modelka?
"Také, ale mým hlavním úkolem je zařídit všechno okolo, hlavně aby se to všechno správně nafotilo. Nedělám ale nic sama, je nás víc, co to máme na starost."

Spojuje vás něco víc s Vlastou Hájkem, Zuzkou Belohorcovou a jejich značkou Faith Connexion? Zahlédla jsem vás na večírku u příležitosti otevření butiku.
"Byla jsem osobně pozvaná od Zuzky a od Vlasty, protože jsme nedávno byli spolu na dovolené v Turecku, kde jsme se docela sblížili a padli jsme si do oka.Vaše kamarádka se v Řecku vdávala po roční známosti, vy jste spolu s přítelem skoro osm let, uvažovali jste také o svatbě?
"Myslím, že v nejbližších dvou letech to nebude. Přítel teprve začíná pracovat, takže si potřebuje vytvořit nějakou pozici a já pořád dělám školu. Necítím se momentálně připravená na to, abych se vdala."

Říká se, že když trvá vztah dlouho a nepřijde svatba a děti, tak to vyšumí, protože se neděje nic nového. Neznám to z vlastní zkušenosti, ale v tomhle duchu mluví sexuologové.
"Člověk nemůže nikdy vědět, co bude, ale nám to takhle vyhovuje, jsme spokojení."


lebky

15. října 2008 v 14:59 | klarrrinka |  funny zábavaDeník

14. října 2008 v 12:57 | klarrrinka |  →povídky←
Deník

Sedím ve své ordinaci a přemítám nad dnešním dnem, již od časného rána se mi v ordinaci střídá pacient za pacientem a dveře jsou v neustálém pohybu. Po náročném dni, který mě stál hodně energie si můžu konečně dovolit trochu oddychnout. Zasedám za svůj prostorný psací stůl a začnu se bezúčelně prohrabovat poštou a dokumenty. Napadá mě že bych měl ráno říci hospodyni aby mi tu neuklízela, protože pak nikdy nemohu nic najít. Konečně nacházím to co hledám. Jak to jen paní Hofmanová říkala?

Muž který zásilku donesl byl již velice starý a přál si abych se na jeho věc podíval brzy, že mě jistě zaujme. Nechtěl se nechat odbýt ani po tom, co mu hospodyně řekla že mám tolik práce, že ani nevím kde mi hlava stojí a jistě se nebudu zaobírat nějakou prapodivnou věcí, a že to jistě počká. Muž se však nenechal odradit a s přáním hezkého dne a pozdravení ji vrazil balíček do ruky a spěšně odešel. Paní Hofmanová se ani nestačila zeptat na jméno, protože než se vzpamatovala a stihla dojít ke dveřím muž již zmizel z dohledu. A tak přidala balíček zabalený v zažloutlém papíru do stohu pošty k vyřízení a dál se jím nezaobírala. Držím zásilku v rukou a přemýšlím co by v balíčku mohlo být, vypadá to podle tvaru snad na nějakou knihu, a tak mě napadá hned několik variant. Snad to byl nějaký málo známý nebo dokonce neznámí autor, který si myslí, že mě kniha zaujme a já mu pomůžu ji zviditelnit. Nebylo by to poprvé ani naposledy co bych četl bludné slátaniny o lidech se dvěma hlavami, obřím mravenci, nebo příběh listonoše, který zbohatl když roznášel poštu. Takové blbosti!

Zahledím se na na čekající administrativu, rozdělané případy i mé vlastní nedokončené myšlenky, které se kupí na mém psacím stole a čekají na vyřízení, nebo dokončení. Chvíli přemýšlím, bloumám očima po pokoji. Nakonec si beru papír a začnu načrtávat schéma, ale nemohu se vůbec soustředit mou pozornost stále upoutává žlutý balíček odložený na židli. Nedá mi to a znovu ho beru do ruky, snad když uvidím nějaký originální nadpis typu život jednorožce v dnešní společnosti se budu moci konečně soustředit na svoji práci. Jelikož se venku začíná stmívat musím rozsvítit lampu a zatáhnout závěsy. Konečně můžu roztrhnout papír, v kterém je kniha zabalena s nevšední trpělivostí a pečlivostí. Vykoukne na mě kniha vázaná v kůži, teprve teď když se dívám na zažloutlé stránky popsané křivým a přece úhledným rukopisem si uvědomuji že to není žádný rukopis začínajícího autora, ale deník pasažéra z potopené lodě Neptun někdy před padesáti lety. Vzpomínám si, že před několika měsíci se v Paříži objevil muž, který si dělá nárok na titul a bohatství jednoho z pasažérů právě této lodi a domáhá se spravedlnosti, která zjistí příčinu nehody a zajistí aby viníci byli řádně potrestáni. Deník je to poslední co bych čekal. Teprve teď jsem si všiml, že mi z papíru vypadl dopis nejspíš od muže, který sem balíček donesl.

Je zde velice stručně napsáno:
Doufám, že díky tomuto deníku se podaří objasnit skutečný pachatel, kvůli kterému zemřelo na moři při nešťastné plavbě dne 28. září tolik nevinných lidí a nevinní nebudou muset trpět následky jeho hrůzného chování.

Podpis na dopisu chyběl a tak si myslím, že autor chtěl zůstat anonymní. Deník mě začíná čím dál víc zajímat, odkládám tedy práci, kterou jsem se chystal dnes udělat a beru ho do rukou. První část začíná v přístavu při nakládání zásob a zboží, dne 18. září.

Zrovna nastupuji na obchodní loď nesoucí hrdý název Neptun. Rozhodl jsem si svoji plavbu náležitě užít, jsem na lodi poprvé a i když ostatní myslí že je několikadenní plavba kolem ostrovů a pak dále až do nových kolonií celkem nudná mě prostupuje nadšení. Cestuji jak jinak než se svou matkou, je to obdivuhodná žena plná energie s kterou dokáže rozkazovat a vyžádat si respekt u ostatních, někdy z ní jde dokonce strach, ale bývá také sklíčená, trpěla už tak mnoho, a v takových chvílích je mojí povinností ji chránit. Matka je výjmečná žena, která mě vede a pomáhá mi určovat směr.

Začínám být nedočkavý a nervózní matka mi poručila dát pozor na zavazadla, která se mají naložit, bojím se co mi řekne až příjde a vše bude zde na svém místě jako když odešla . Nevím si rady, vždy mi říká co mám dělat a tak tu jen sedím, čekám na ni a myslím na plavbu.
Kapitán na můstku se jeví jako sympatický džentlmen, ale slyšel jsem o něm, že mívá často halucinace a vyžaduje splnění někdy naprosto nesmyslných a nemožných příkazů. Také se prý často zavírá do své kajuty, kde se schovává před lidmi snad jako by se jich bál a obviňoval je že se proti němu spikly. Zbytek posádky i cestujících mi nepříjde příliš zajímavá, posádka se skládá až na dva plavčíky přibližně mého věku ze samých ostřílených mužů, kteří mají za sebou již mnoho podobných cest a mají tak přesně rozdělené úkoly a každý ví co dělat. Mladí plavčíci vypadají horlivě a nedočkavě. Nesměle si prohlíží kapitána a snaží se zavděčit. Vypadají komicky jak sem tam leští podlahu a po oku sledují cestující, díky čemuž se všude pletou jen pod nohy.

Konečně si mě všimla i matka, která do teď zařizovala nějaké nedostatky, které byli v její kajutě. Poručila nějakým námořníkům odnést naše zavazadla a mě s lehkou výčitkou a úsměvem řekla že nejsem vůbec samostatný, ale že se nemusím bát, že vše zařídí. Chvíli před vyplutím jsme se ještě shromáždili na hlavní palubě, kde nám byla představena posádka kapitán i ostatní cestující, teprve teď jsem si všiml podivného muže stojícího bokem od osatních, jako by mu jedinou společnost dělala jeho tlemící se jednooká kočka. Když si však všiml jak na něj hledím, nezaujatě se mě otázal "co tak čumím" a s mumláním o nějakém mase, hnilobě a špíně se odebral někam do hlubin podpalubí. V téhle chvíli jsem byl naprosto rozhodnut se veškerým konfrontacím s tímto člověkem vyhnout obloukem a dál se nezajímal o jeho existenci.

Teprve později jsem se náhodou dozvěděl že ten člověk je naším kuchařem. A to když si plavčíci povídali o jeho podivných praktikách. Popisovali jak ho přistihli když fascinovaně hleděl na svoji mrtvou kočku, která již několik dní hnila v sudu mezi výkaly a špínou. Byl natolik fascinován, že si jejich přítomnosti vůbec nevšiml.

Několik dní se pak nemluvilo na palubě o ničem jiném než o tom jak s radostí rdousí zvířata a jak je fascinován smrtí. Po tomto zážitku jsem byl pouze utvrzen v tom, že bude lepší se tomuto člověku vyhýbat.
Dařilo se mi to až do osudné noci, kdy mě vzbudilo ze snu volání o pomoc a ohlušující zvonění. Hned jsem si uvědimil, že zvonění znamená poplach, ale chvíli trvalo než mi došlo, že také mě hrozí nějaké nebezpečí, pak už jsem váhal jen chvíli vrazil do vedlejší kajuty, kde byla matka. Ta mi hned dala jako vždy jasné instrukce, kabát, cennosti a záchrannou vestu. Stále jsem nechápal co se vlastně děje a ovládala mě panika. Když jsem vyšel z kajuty následujíc matku došlo mi, že někde hoří, vzduch byl těžko dýchatelný a všude sálal žár.

Snažil jsem se držet matky, ale uvízl jsem v úzké uličce, kde se tlačilo několik lidí. Ještě jsem stačil postřehnout jak unášena davem křičí, ať se dostanu na hlavní palubu, že tam se sejdem. Zůstal jsem bezradně odříznut od východu a na podlaze se začala objevovat první voda. Ve chvíli kdy jsem si uvědomil, že oheň není jediným nebezpečím jsem nadobro propadl panice a sesul se k zemi. Z kajuty vedle mě se začínal valit kouř a vzduchu stále více ubývalo, najednou mě někdo popadl a já s pocitem jako v mlze jsem cítil, že mě napůl nese a napůl vleče na palubu. V okamžik kdy jsme tam dorazili, jsme zjistili, že čluny zhořeli a my jsme prakticky jediní pasažéři skoro potopené lodi.
V dálce se houpal jediný osamocený člun a tak jsme se rozhodli zkusit štěstí a doplavat k němu. Přišlo mi jako věčnost než jsem se konečně přehoupl přes bok lodi a zjistil, že zde nikdo není. Hned jsem vzal do ruky pádla a začal veslovat k lodi. Bylo však již příliš pozdě jediní, koho jsem našel byli na rozeklané kládě kapitán s kuchařem.

Stále jsem však doufal, že najdu matku a tak jsem stále vesloval kolem. Kuchař, který se tvářil jako kdyby slavil fascinovaně hleděl do hlubin oceánu a mluvil o smrti. Ten den jsem nemohl spát a když jsem konečně usnul zdál se mi sen, o tom, že jsem sám na břehu, když v tom ke mně příjde starší žena a začne mě hladit, pak mě však chytí a hodí do propasti, kde se zabiji. Vzbudil jsem se časně nad ránem a zjistil, že jsou všude kolem nás rozesety trosky. Chtěl jsem navázat hovor a tak jsem začal vyprávět svůj sen, jediný kdo mi odpověděl byl kuchař a to tím že jemu se zdá nejčastěji o smrti, krvi, vraždách a mrtvolách. Tak skončil taky můj pokus o nějakou komunikaci, jediné na co jsem se ještě zeptal bylo, kde jsou ostatní čluny, a když mi kapitán nevybíravým způsobem oznámil, že žádné jiné čluny nejsou, nadobro jsem se zhroutil. Dny pak už plynuli ani nevím jak a kolik jich bylo, protože mi splíval jeden s druhým.
Hlavní slovo měl vždy kapitán nesnesl, že by neměl pravdu, přisvojil si absolutní moc a jeho slovo znamenalo poslední soud nade vším. Rozhodování kdo nás povede nebylo těžké a jiné řešení nebylo ani přípustně, já si připadal bez matčina vedení neschopný a tak jsem uvítal novou autoritu, kuchař žil pouze minulostí a kapitán by nesnesl vedení někým jiným....

Otáčím žlutou stránku, ale list je prázdný deník končí nedokončenou větou a já se mohu pouze domýšlet jak jejich cesta končí. Přemýšlím co všechno mi řekl ten kousek zapsaný v deníku, jaký význam a roli měli postavy v jeho příběhu. Muž který mi donesl balíček možná čekal víc, ale rozluštění otázky kdo zavinil požár si z této krátké zprávy netroufnu.
Venku začíná svítat, za pár hodin se začne čekárna plnit pacienty a tak si myslím že je nejvyšší čas jít se trochu prospat. ...

Česká republika

14. října 2008 v 12:54 | klarrrinka |  fotografie
drápské světničky


slezskoostravský hrad


v Praze


Vranov


Valtice


Lednice


pohled ze Stansenhornu


strom na Martináku


kaple Sv. Rocha ve FulnekuZoo Olomouc


Ostrava v noci

Egypt (Afrika)

14. října 2008 v 12:44 | klarrrinka |  fotografie


Je tam fakt krásně!!!


Afrika

14. října 2008 v 12:34 | klarrrinka |  fotografie


nejlepší přítel

13. října 2008 v 17:44 | klarrrinka |  →povídky←
Nejlepší přítel

Nejlepší přítel

Bylo chladné ráno,koně netrpělivě kopali do boxů a ržali.Čekali na svou ranní dávku krmení,vyhřebelcování a vyvedení do výběhu.Když dlouho nikdo nepřicházel koně začali být nervózní i ti co stáli "na stání" trhali za provazy a kopali do vedlejších stěn.Hříbata se tiskla ke svým matkám a sem tam bylo slyšet jejich pronikavé zaržaní.Vždyť se Martina nikdy nezpozdila,kde vězí,běželo v mysli většině koní?Nestalo se jí nic?Po dvou hodinách zpoždění se otevřeli dveře a v nich stála drobná dívka.Hned se vydala k několika boxům pozdravit se,se svými oblíbenci.Ostatní koně začali kopat do stěn boxů ještě víc,aby na sebe upoutali pozornost."No jen klid", Zvolala Martina a ujala se kýblů na krmení.Postupně plnila kbelíky podle rozpisu na dveřích skladu krmiva.Pak je dala všechny na vozík a postupně je rozvážela všem koním.Pak se ujala plnění sítí na seno ,kam každému koni nějaké dala.Nakonec šla zkontrolovat vědra a naplnila je vodou.Když se ve stáji vše uklidnilo zavedla koně do výběhu a šla čistit boxy a stání.Když z prací skončila byli už 4hodiny odpoledne,přesto,že bylavelice unavená a zmožená prací, vzala ohlávku s vodítkem a šla pro mladého ročka aby ho ještě vzala na lonž do jízdárny.Když skončila zavedla ho do jeho boxu a zajistila mu dostatek vody.Dnes Martina na přání pana Myšky - majitele stáje - podala inzerát,že se prodává,když vyplňovala tabulku málem se rozbrečela celé své dětství sem chodila a starala se o koně a teď to bude všechno pryč.I Hasydo její milovaný hnědák,na kterém se učila jezdit a vyhráli spolu nejednu soutěž,ale hlavně to byl její přítel měl ji rád jako ona jeho.A teď to bude muset vše opustit a bude muset myslet na to jak je Hasydo u jiných lidí.Jen pomyšlení na to jí vhánělo slzy do očí.Stáj patřila sterému panu Myškovi,který se o své milované koně nemohl kvůli ochrnutí starat.A tak se o ně začala starat Martina,mladá dívky,která měla neobyčejně velký cit pro koně.Každý den docházela do stáje a starala se o všech 28koní.Snažila se je i trénovat a brát na vyjížďky,pokud jí to síly dovolily.Večer vždy padla únavou do postele,ale ráno musela opět hned v půl sedmé vstávat a vše začalo nanovo.Pan Myška se jí vždycky ptal jestli vše zvládá,ale nemohla ho přeci zklamat a tak mu řekla,že ano.Pan Myška už byl předem rozhodnutý své koně prodat,protože se o ně nemohl dál sám starat a i on moc dobře věděl,že Martinu denní práce opravdu zmáhá.O den později volali kupci,že shání staršího,mírného a klidného koně,Martině ihned v hlavě probleskl Hasydo.Je také taky milý,hodný a přátelský snad si ho neodvezou,to přeci nejde!Vzápětí jí ale pleskla facka:"Jak se to sakra chováš?Copak ti na Hasydovi nezáleží a mluví z tebe jen tvá sobeckost?!Vzpamatuj se Martino!Když si Hasyda koupí a odvezou bude to to nejlepší co pro něj můžeš udělat!".Věděla to a moc dobře,ale má ho přeci tak ráda!Naposledy položila hlavu do jeho hřívy a rozplakala se,jeho velké moudré hnědé oči se na ni dívali s láskou a pochopením.Hřebec se k ní přivinul a dlouhé minuty tam bez pohnutí věrně stál.Začínali se jí zavírat oči a tak usoudila,že by bylo nejlepší jít už spát,ale odcházela z jeho boxu se srdcem plným zármutku.Ráno když přijela rodina Majerových(dotyční kupci) byla Martina už na nohou a zrovna plnila sítě,těm koním,kteří zůstali ve stáji nechala tam jen ty,kteří byli opravdu mírumilovní a klidní.Po delší době,co se koukali po koních a Martina jim je venku předváděla,přišel čas i na Hasyda.Uchvátili je jeho ladné chody dobrá povaha a reagování na pobídky,dokonce i při vodění se jim líbil.Bohužel bylo rozhodnuto,Hasydo půjde k nim na farmu u Jitřního vánku.Martině začali po tváři stékat slzy jako hrachy a tak ho naposledy pobídla a skočili si svoji poslední překážku.Majerovi přijeli i s přívěsem,protože bydleli docela daleko.Sepsali kupní smlouvu a zaplatili i za jeho vybavení.Potom mu zabandážovala nohy,dala mu mrkev a pusu a pomalu ho vedla do přívěsu.Majerovi ještě poděkovali za dobrou koupi a slíbili,že se bude mít dobře,řekli Martině adresu aby se za ním mohla kdykoliv přijet podívat…Pak nastoupili do auta a nastartovali motor.Auto i s přívěsem se za malou chvíli rozjelo.Když viděla přívěs v dálce špitla jen:"Sbohem Hasydo,nikdy na Tebe nezapomenu!".Po tvářích jí stékali slzy smutku i štěstí,protože věděla,že pro něj udělala to nejlepší co mohla,a byla na sebe hrdá.

Dopis do útulku

13. října 2008 v 17:40 | klarrrinka |  →povídky←
Dopis do útulku

Zdravím Vás všechny v útulku!

V zimě jsme si od vás odvezli kocourka Ahojka a kočičku Micinku. Micinka je správný puberťák, zvykla si u nás poměrně rychle. Je hodně mazlivá, zvykla si běhat venku na zahradě, začala kamarádit s naším dvouletým kocourkem a seznamování je hned na první fotografii. Zřejmě jí ještě není rok, a tak se podle toho chová. Provádí , psí kusy '.Dokáže během chviličky proletět celým bytem, vyběhnout jako tryskáč na zahradu, vyšplhat se až do koruny třešně, přímo slítnout ze stromu dolů a proběhnout se znovu bytem a zase ven, a to třeba 10x za sebou. Venku si hraje především tím, že číhá na naše hafany - máme 3 - se kterými se brzy seznámila a je s nimi kamarádka. Hlavně s naší 14ti letou kokršpanělicí Bárou. Ta má ke kočkám vřelý vztah, odkojila v minulosti 3x kotě.


Micinka má spoustu energie, venku nic malého živého před ní neobstojí. Chytne každou mouchu nebo koníka, dokáže vyskočit hodně vysoko, jen aby dostala, co chce. Bohužel se jí povedlo chytit i dospělého ptáčka. Do dneška se ale nechce chovat. Chce se mazlit jen když leží na křesle nebo je na zemi. Za to se ale mazlí intenzivně a legračně. Je to malý ďáblík a poděs a moc nám přirostla k srdci.

Zato Ahojek si nemohl u nás vůbec zpočátku zvyknout. Zalezl do krytého pelíšku a nevylezl v naší přítomnosti 2 dny. Vypadal tak na dvouletého kocourka, později mi veterinář sdělil, že by mu mohlo být kolem sedmi let. Oba byli nemocní, tak jsme je brali k veterináři. Micka se z nemoci dostala velice brzy, ale Ahojek se léčil přes 2 měsíce. Zpočátku jsme ho museli vyndat z pelíšku, protože musel na injekci a taky jsem nepozorovala, že by žral. Později jsem zjistila, že mu chybí nalevo spodní zuby a má problémy s kousáním. Nejdříve baštil jen to, co jsme jedli my, třeba kousek salámu, párku nebo anglické slaniny. Jedl velmi málo, přesto, že jsem mu všechno krájela na malé kousky a granule máčela.


Po delší době si začal zvykat, hodně jsme mu věnovali času, aby se cítil v bezpečí. Dneska je to báječný kocour, kterého všichni milujeme pro jeho zajímavou povahu. Když šel prvně na zahradu, táhl břicho po zemi a šel plížením vpřed asi tak centimetr za minutu. Moc lituji, že jsme tento okamžik nenatočili na kameru, protože to byl záběr do pořadu Neváhej a toč, ale to už tak bývá. Bylo vidět, že nezná trávník, stromy, ani psy. S těmi se do dneška, jako i s kocourem nezkamarádil, ale tolerují se všichni a obcházejí se, tedy spíše Ahojek, v půlmetrové vzdálenosti. Na kocoura syčí, ale ten se ho nevšímá, jen si začal všechno značkovat, tak už ho nemůžeme pouštět bez dohledu domů.


Ovšem nejnádhernější je Ahojkovo chování. Když jdeme jíst, způsobně si sedne na opěradlo křesla vedle rohu stolu, dostal svůj talířek a čeká, co od nás dostane. Ovšem rohlík nebo rýži, to by nesnědl, čeká pouze na masíčko, které vždy od každého strávníka dostane. Vyjma granulí suchých i namočených dostávají asi tak obden syrové maso. Bůček, vnitřnosti, prostě cokoliv jim zachutnalo. Právě se Ahojek přišel svým roztomilým způsobem pomazlit. Chovat taky nechce, ale když někdo z nás sedí, vleze si na klín, ale takovým způsobem, jako by se nejdříve ptal, jestli může. Když to má povoleno, je zřejmě nejšťastnějším tvorečkem.


Pokud telefonuji, přijde, skočí mi na klín a hlavičku pomaloučku vsune mezi sluchátko nebo mobil a začne mi otírat čumáček o čumáček - tedy můj. Zrovna tak i ráno. To je rituál! Při roztahování závěsů si skočí na křeslo a třeme si čumáček o čumáček, pak chce pěkně podrbat pod krkem a bradou. To nesmíme vynechat žádné ráno. Ale úplně nejlepší je to, že nás, tedy hlavně mě, následuje téměř všude po domě i zahradě, pokud nespí, a zkoumavě sleduje všechno co dělám, zajímá ho naprosto všechno a všechno chce i očichat.


Někdy se dlouho a zkoumavě zadívá někomu z nás do očí, jen promluvit. Většinou mu porozumíme, jeho gesta jsou velice výmluvná a vím, že mi rozumí, když mu vysvětluji, že právě toto nemůže a proč. Je zajímavý nejen vzhledem, ale i svou nádhernou povahou. Je klidný a rozvážný, občas vychovává Micku, když si moc dovoluje. Říkáme mu vědec nebo inženýr. Ahojek je velmi zvláštní a moc nám přirostl k srdci.


Jedna jeho vlastnost ve mně vzbuzuje obavy, nebojí se ničeho hlučného, tedy ani aut. Pokud je na zahradě, často ho kontroluji, jestli nemá zaječí úmysly, ale řekla bych, že znal pouze byt a nic jiného a tedy naší zahradu považuje za součást bytu a nemíní ji opustit a studovat okolí. Jsem moc ráda, že jsme k vám jeli právě v zimě a vybrali si zrovna tyto dvě kočičky. Jen mne mrzelo, že jsme si nemohli vzít ještě zbývající dvě, se kterými byli společně. Hlavně Ahojek je velmi výjmečný a milujeme ho.


Micinka se teprve vyvíjí a tvoří se jí povaha, bude z ní také jednou milá a přítulná kočička. Už teď si nedovolí vzít si z Ahojkova talířku na stole dobrotu, přestože Ahojek je venku a nevidí ji. Přejeme všem zvířátkům, aby našla také svůj domov a pochopení nás lidí, jako jich samých a jejich povah. Díky Vám, že se o opuštěná zvířátka staráte a každému, kdo si pro nějaké přijde, aby pochopili jejich povahy a uměli se s nimi sžít.

roztomilí králíčci

13. října 2008 v 17:23 | klarrrinka |  funny zábava
líbí se vám? Mě teda jo!


kočka

11. října 2008 v 15:23 | klarrrinka |  animace

strašidelné

11. října 2008 v 15:21 | klarrrinka |  animace